Промени всяка сложна ситуация от твоя личен, семеен и професионален живот значително!
Нашето дигитално списание „Семейство“ съдържа ориентирани към решението на специфични проблеми (подредени стъпка по стъпка) статии, написани от практикуващи профeсионалисти в областта на семейните отношения, емоционалното здраве, личностно развитие и финанси. Търси тук всичко, което те интересува… добавяме информация всяка седмица. Важно: публикуваме само статии от практици, живеещи принципите, които проповядват!
Стоян Георгиев, редактор на Семейство
Нашите категории с материали включват:
За мен и съпругата ми, да имаме реално усещане за любов, е било изключително важно. Ако усетим, че в даден момент тя започва да намалява, сядаме и говорим къде може да е причината. С времето започнахме да си задаваме въпроса къде се намира баланса между това да си емоционално привързан към партньора си и това…
Details
“Никой не е имунизиран от пристрастяванията. Те засягат хора от всички възрасти, раси, групи от обществото и различни видове професии”. Патрик Кенеди Когато стане въпрос за зависимостите, повечето родители ограничават действието им предимно до различните видове субстанции, като кафе, алкохол, цигари или наркотици. Зависимото поведение не се ограничава единствено до тях и през последните…
Details
Зависимостта (към вещества или към определено поведение) може да се определи като „субективна загуба на контрол, причинена от повтарящо се излагане на обект, субект или поведение, при което зависимото лице използва зависимостта, за да задоволи психологически липси като социално взаимодействие, стрес или натоварване и тази зависимост е толкова силна, че преобладава в неговия живот и…
Details
Хората са използвали вещества от химичен, растителен и животински произход за промяна на съзнанието още в далечни древни времена. Когато Псалмистът пее за „вино, което весели сърцето на човека” (Пс. 104:15а), той вече е познавал способността на виното да намали болката и да подобри настроението. Молекулите, въздействащи върху психиката, са били и продължават да бъдат…
Details
Ани беше момиче на осем години, което обичаше да рисува и да създава истории, но беше изключително срамежливо. В училище тя рядко вдигаше ръка да говори, а когато учителят я посочваше за отговор, лицето ѝ се изчервяваше и тя се стягаше. Децата често си мислеха, че Ани просто не иска да общува, но истината беше,…
Details
Днес искам да споделя с теб 7 основни принципа за провеждане на разговори с тийнейджъри, които да вземеш предвид. Едни от най-неправилните решения, които се вземат през живота на човека, са по време на пубертета. Пътят на тийнейджъра е осеян с опасности и създаването на умения за разговори с тийнейджърите от страна на родителите ще понижи…
Details
Въпреки повишеното внимание към тази тема напоследък, около едно от всеки четири деца все още става жертва на тормоз. Изследванията показват, че психическият тормоз може да бъде толкова вреден, колкото и физическия. А ефектите му често продължават и в зряла възраст. Какво можем да направим като родители, за да помогнем на децата си, когато те…
Details
Едно от най-често срещаните неразбирания по отношение на развитието на децата е разбирането за формирането на тяхната личност. Ето защо, родителите могат да станат обект на неоснователни критики, хвърляне на обвинения и дори презрително отношение. Последствията от подобен обществен маниер, са чувството на вина, ниското самочувствие и дори появата на депресия, съпътстващи родителите. Те си…
Details
Дефиниция за Ненасилствена комуникация (ННК) Ненасилствената комуникация е умение, което осветлява ярко света около нас, често изпъстрен с конфликти и недоразумения. Разработена от психолога Маршал Розенберг, ННК е комуникационен процес, основан на състрадание, съпричастност и автентичност, предлагащ път към мирно разрешаване на конфликтите и подпомагащ по- дълбоките връзки между индивидите и общностите. Ненасилствената комуникация подчертава…
Details
За всички нас е изключително важно да изоставим токсичните начини за водене на разговор и да се придвижим към искрена комуникация на преживяванията. Излишно е да се отрича онова, което човек изпитва – тези емоции следва да бъдат споделени и съответно приети като факт от другата страна. Така нареченото активно слушане е критичната точка за…
Details