Част 2 от поредицата „Трудни ситуации“:
- Част 1: Преработващият се партньор
- Част 2: Самовлюбеният партньор
- Част 3: Контролиращият партньор
- Част 4: Мълчаливият партньор
- Част 5: Зависимият партньор
- Част 6: Сърдитият партньор
- Част 7: Стиснатият партньор
Не е лесно да живееш с нарцисист.
За някои способността да дават в едно взаимоотношение се случва без особени усилия.
За други даването във връзката е равносилно на мъчение, особено ако единият от партньорите е нарцисист по природа.
Виж също статията: Стига вече семейни проблеми!
Малцина са онези, които са наясно с огромните трудности, които животът с нарцисист предлага.
Разбира се, всеки от нас има до известна склонност към самовлюбеност, но при нарцисистите говорим за грандиозно развит фалшив „аз“.
Нарцис е герой от гръцката митология, който се влюбва в собственото си изображение във водата, понечва да го целуне и се удавя.
Макар и тази история да е силно хиперболизирана, поведението на повечето нарцисти го наподобява.
Един от най-характерните нарцисити в историята – римският император Нерон например, е известен с фразата: „Какъв поет умира“, докато неговият секретар му е помагал да се самоубие, след като е разбрал, че Сенатът го е осъдил на смърт.
Интересна загуба, а?
Как най-бързо да разпознаеш нарцисист?
Светът на нарцисиста е изпълнен с определена динамика и вътрешно култово поведение, оставащо често незабелязано под външна чаровност, увереност и алтруизъм.
- Нарцисизмът почти неизбежно е свързан с пари;
- Нарцисизмът включва умствен контрол;
- Нарцисизмът се стреми към това да те изолира от другите.
- И о, да – нарцисизмът натрапва неописуеми вина и срам.
Как да разбереш, че си във взаимоотношение с нарцисист?
1. Твоите чувства на удовлетворение произтичат от това, дали си харесван от твоя партньор и дали получаваш одобрение;
2. Твоята умствена енергия е насочена основно към това да разрешава проблемите с твоя партньор и да избегнеш конфликтите с него на всяка цена;
3. Стремиш се да угодиш на партньора, правейки често компромис със съвестта си;
4. Занемарил си своите интереси, хобита и взаимоотношения за сметка на времето с твоя партньор, който изисква непрестанно внимание;
5. Облеклото и външния ти вид са често обсъждани и критикувани от страна на партньора;
6. Страхуваш се от гнева на твоя партньор дори и за малки неща;
7. Усещаш се сякаш партньорът ти очаква пълна толерантност към своите слабости, но окачествява и най-малките ти грешки като грандиозен провал.
Звучи ли ти познато?
Преодолей напрежението у дома и се наслади на удовлетворяващи, изграждащи и вдъхновяващи взаимоотношения!
Ако си се оказал с нарцисист у дома, ето как можеш да разчупиш цикъла на зависимост:
1. Вложи пълния си емоционален ресурс да насърчаваш самия себе си и да не мислиш толкова често за твоя партньор. Мисли за силните си черти, дори и партньорът ти да твърди обратното;
2. Заобгради се с приятели и подкрепящи хора, които са насърчаващи по природа (това е просто задължително);
3. Напомняй си за позитивните аспекти от отношенията с твоя партньор – вероятно има много такива, защото повечето нарцисисти са очарователни.
Ако решиш да потърсиш външна помощ или семеен консултант, непременно го попитай дали е работил лично с нарцисти, защото обикновено се изисква специално обучение.
Поздравления за Вашата полезна инициатива, г-н Георгиев, радвам се, че явлението НАРЦИСИЗЪМ и методите за справянето с него набират популярност и у нас. 2010 година имах трагикомична лична среща с патологичния нарцисизъм, а като преводач- с редица англоезични автори по темата за токсчните взаимотношения, вкл. С. Вакнин https://www.healthyplace.com/personality-disorders/malignant-self-love/interviews-with-a-narcissist-toc/.Много може и тябва да се говори за културата на взаимоотношенията у нас- общество обременено с наследството от тоталитаризма в мисленето на личността.
Евелина, напълно съм съгласен – тоталитарното ни минало ни прави особено уязвими към възползването от страна на индивиди с подобни профили!
Здравейте Стоян, поздравявам за това, че онлайн сте се разпространили толкова нашироко, със сигурност досега липсваше на българинът подобно нещо! Накратко изказвам мнение относно НАРЦИСТ, тъй като аз живея 10 години с подобен човек, за който обаче бих казала, че е е най-малкото социопат. Имам две деца от него и се чувствам поробена. Много нерви събрах за тези години, които избиха в карценом, но най-важното като съвет към публиката Ви: „Не се оставяйте да ви манипулират, и да си мислите, че нещата след време, след като докажете на човека до себе си, че сте достойни за него, като дойдат децата, и т.н. ще се променят, НЯМА! Колкото по-бързо и надалече бягате, толкова по-добре! Мислете за здравето си, няма кой да ви го върне!“
Чудесна статия, но бих допълнила, че при нарцисистите има една особеност: периодите на „меден месец“. Каквото и защитна стратегия за взаимоотношения да си изградил, когато отново те вкара в този период с добротата, ухажването, почивките, разговорите, свалянето на звезди. В такива моменти или осъзнавам нуждата от любов, която ми предлага с пълни шепи или си казвам – колко съм лоша ….. Неминуемо рано или късно се пречупваш и сваляш защитата до следващия страховит цикъл на ада……
Има ли някъде форум на жертви на нарцисисти? Не е лошо да споделим добри практики. Това е по-страшно от физическо насилие, по страшно е и от крясъци, викове, скандали – просто не мога да го опиша – огромна смазваща вина, безсилие, обида, чувство за малоценност /независимо от успехите в обществения и професионалния живот/.
Евелина, създаването на такъв форум може да се окаже нещо много полезно, засега не съм чул за такъв за съжаление… Болката Ви ми е позната, аз също съм имал вземане-даване с такива хора.