Живеем в свят, където интернет прониква във всеки аспект от нашия живот. Лесно е да се загубим във виртуалния свят и да станем зависими от екраните.
Реалният свят почти се е превърнал в малка добавка към виртуалния.
За много деца и тийнейджъри, тази зависимост може да има сериозни последици върху тяхното физическо и психическо здраве, засягат се също социалните умения, а всичко това се отразява на бъдещето им.
В тази статия ще представя четири стъпки, които могат да помогнат на родителите да подкрепят децата си при преодоляването на зависимостта от интернет.
Свъзрана статия >> Какво се случва, когато децата гледат телевизия?
Оценка на навиците пред екрана
Началото на промяната винаги започва със самоосъзнаване и разбиране на проблема. Започнете с анализ и оценка на навиците на всеки член от семейството пред екрана.
Това може да включва записване на времето, прекарано онлайн, изследване на вида дейности и приложенията, които използвате. Изгответе си табличка, в която да нанасяте данните.
Можете да използвате приложения и софтуерни програми, които наблюдават по-точно използването на интернет, за да получите по-ясна представа за навиците ви.
Покажете им пример, като направите оценка на своето собствено време. Ограничете го, ако има нужда и вместо това участвайте активно в нови дейности. Бъдете радостни и щастливи от тях. По този начин не само ще помогнете на децата ви да видят, че е възможно да се насладят на времето си извън мрежата, но също така, ще ги мотивирате да последват вашето поведение.
Личният пример си остава най-силното средство за влияние. Нали? Съгласни ли сте?
Нека сега да поговорим за това как да изберем подходящи дейности.
Избор на нови хобита и дейности
След като сте разбрали значимостта на проблема и истинската реалност, като родители можете постепенно да предложите и да откриете заедно с децата алтернативни дейности, които да ограничат времето, прекарано пред екрана.
Въвлечете ги в разговор относно техните интереси и как те могат да бъдат удовлетворени извън интернет пространството.
Предложете им занимания, които да включват:
- физическа активност;
- спорт;
- разходки на открито;
- творчески занимания;
- рисуване;
- музикални уроци;
- дейности в кухнята, а защо не и…
- готвене заедно със семейството.
Да помогнем на децата и тийнейджърите да преодолеят екранната зависимост за 14 дни или по-малко!
Със сина ми, преди време, обичахме да правим в събота палачинки заедно, по мъжки. Жените у дома имаха почивен ден, но това се промени с времето. Колкото повече порастваме, интересите и дейностите ни се променят. Сега предпочитаме спане до по-късно и разходки в събота. 🙂
Избирайте хобита и дейности, които отговарят на индивидуалните интереси и предпочитания на всяко дете. Подкрепете ги да избират неща, които ги вълнуват и вдъхновяват, за да се усетят мотивирани да ги преследват.
Представете си само колко разпалени преживявания децата имат с игрите пред екраните. Изисква се усилие и фокусирано отношение от наша страна, като родители, в противен случай няма как да се получи резултат.
Предлагайте на децата разнообразни възможности – колкото повече неща опитват, толкова по-лесно ще им бъде да се ориентират кое е тяхното нещо, кое ще ги развълнува най-много.
Например: ако те обичат да творят, може да им предложите да опитат различни видове – рисуване, моделиране с глина, творческо писане, музика, фотография. Много тийнове обичат хубав фотоапарат и гледайте какво се случва после… подарете им такъв, ако ги вълнува.
Когато децата бяха малки, бяхме наели учител по рисуване у дома, а децата изработваха фигурки със семена, сухи цветя и др, по-различни и интересни неща. Вследствие на това, им оставихме страхотни спомени, а и разкрасихме дома ни с уникални картини.
Бъдете смели да помечтаете и да вдъхновите вашите наследници. Ако не го направите вие (и то от по-ранна възраст), друг ще се възползва от това.
Учителите и менторите са много важни, те надграждат, но не би трябвало тепърва да възпитават вашите деца.
Влиянието и примера на родителя може да положи изключително здрава основа в живота, особено до 4-5-годишна възраст.
Използвайте хобитата и дейностите като възможност за семейно време. Запазването на такова време в седмичния график за упражнения, изучаване на нови хобита или просто за забавление заедно, може да засили връзката между членовете на семейството.
Идея!
Нека всеки си напише личните интереси на листче и след това започнете да засичате повтарящите се и да заграждате общите. Изгответе обща таблица и действайте. Ако нямате общи интереси, започнете да редувате, една седмица в събота правим разходка, другата седмица гледаме филми, за да може да се включи интереса на всеки. Здрава общност без някои компромиси не може да се изгради. Колко добре е другите хора да станат също наша ценност, да изградим свързаност, но и без да загубваме личните си цели и интереси. Какво изкуство е това!
Тук вече стигаме до ново ниво на взаимоотношение, как да задълбочим свързването и комуникацията.
Важно: Гледайте обученията ни за родители на този линк!
3. Свързване и комуникация
В календара планирайте редовно време за споделяне на преживявания сред семейството. Например, обяд в събота или вечеря в петък, може да бъде време за споделяне на забавни или вълнуващи неща, които са се случили през деня, седмицата.
Подкрепете децата си да развиват умения за активно слушане и изразяване на мнение. Поощрявайте ги да задават въпроси, да споделят мнения и да изразяват чувствата си без страх от осъждане.
Създайте правила за екраните в дома, които да насърчават комуникацията в реално време.
Например, забранете устройствата по време на хранене или преди лягане, за да се осигури време за качествени взаимоотношения и здравословен сън.
Как постигаме на практика това? Изключително трудно, ако сме честни. Особено, ако работата ви е свързана с интернет.
Като семейна общност може да си помагате и да се държите отговорни в пълна прозрачност, достъпност до устройствата и честност.
Създавайки тази култура у дома, тя може да се предаде в поколението след вас и да оставите почтени наследници. Каква по-голяма радост за един родител!
4. Отбелязване на напредъка и създаване на механизми за промяна.
Създайте календар или дневник, където да отбелязвате напредъка на всеки член от семейството в преодоляването на зависимостта от интернет.
Поощрявайте ги да отбелязват малките постижения и успехи, които постигат всеки ден.
Създайте система с награди, която да стимулира децата да продължават със своите усилия.
Например, може да предложите за всяка седмица без прекалено много екранно време, среща на сладкарница и сокче с едно дете, записване на курс относно ново занимание и др.
Използвайте трудностите като възможност за учене, а не за обезсърчаване.
Ако децата се връщат към старите си навици, помогнете им да идентифицират причините за това и заедно да намерите решение в любов и приемане.
✅ Ще подобрите близостта във вашите семейни отношения, развивайки умения за активно слушане...
✅ Ще разсеете мълчанието по време на вашите срещи и ще знаете винаги какво можете да кажете...
✅ Ще се забавлявате и ще се смеете отново през сълзи с най-любимия човек...
✅ и още...
- безлатни статии от практиката, в които споделяме от практиката по какъв начин нашите клиенти се справиха с кризата в семейните отношения;
- текущи промоции - обикновено с огромна отстъпка от редовната цена!
- регулярни безплатни съвети, които можете да свалите и приложите веднага. Намаляват семейните конфликти - гарантирано!
- новини за предстоящи наши продукти и събития;
- безплатни съвети за семейството/отглеждането на децата почти всеки ден...