Често родителите ми задават въпроса как да постъпят, когато детето им лъже.
Като родители, за нас е буквално стряскащо, когато установим, че потомците ни лъжат или изкривяват истината.
Иска ни се да вярваме, че те са малки, невинни ангелчета, почти съвършени и махащи нежно с крилца.
Това съвсем не е така – един от най-големите врагове на родителя, водещи до невероятни разочарования по-късно, е… наивността т.е.:
«Не мога да си представя, че моята малка, сладка, нежна и почти светеща в мрака Деси ще излъже някога през живота си.»
Е, време е за приземяване, приятели – децата лъжат и то съвсем невъзмутимо, гледайки те право в очите и очаквайки да им подариш шоколадче за награда.
Вярваш или не, склонността към манипулация е дълбоко вродена в личността на децата, ако бъдат оставени да се носят по течението.
Кои са причините, поради които детето лъже:
Причина №1: Задоволяване на желанието
Този вид проявления от страна на децата се изразява в почти истеричното им желание да имат вещ или да им се достави удоволствие веднага.
Ако те не получат моментно удовлетворение, и особено ако родителят проявява снизхождение при подходите си във възпитанието (не е постановил ясни граници), е възможно едно дете да гледа мама и татко с кротки очички и да твърди, че казва истината, само и само, за да се домогне до своите планове и пъклени стратегии.
Причина №2: Фантазия
Този тип лъжене е най-често разпространено сред малките деца и е до голяма степен свързано с развитието на тяхното въображение.
Можеш да чуеш най-невероятни истории от 3-4 годишни деца за паяци, които се разхождат наоколо, мечки, които те дебнат в тъмното, или пък за дебели и страшни лелки с мазна усмивка, чакащи да те сготвят в тенджерата.
Обикновено подобни проявления са прецедент и не си струва да им се обръща внимание, но имай предвид че за малките деца е от решаващо значение да се научат да различават истината от фантазията, така че не поощрявай «дядомразовщината» или мисленето тип «Алиса в страната на чудесата».
Това ще бъде една малка стъпка към приучаването на децата да казват винаги истината в по-късния етап от своето развитие.
Причина №3: Страх
Без значение колко е обичано и прието едно дете от своите родители, ще съществува въможност то да се страхува, че ако каже истината за някоя грешна постъпка, ще му се случи нещо неприятно.
Това се случва и при по-сериозните родители, които обикновено се стараят да осигурят последствия за неразумно поведение, понеже детето се страхува, че ще бъде наказано.
Най-вече лъженето, породено от страх, е характерно за децата, израстващи в авторитарни и контролиращи семейства.
В същността на проблема лежи вярването, че ако детето не се справя перфектно, няма да бъде обичано.
Белите лъжи (вари ги, печи ги – все са си лъжи) са именно спонтанни опити да бъдат скрити малките несъвършенства.
Нещо повече – ако родителят е диктатор вкъщи, детето ще се страхува и ще лъже повече и повече.
Днес можеш да вземеш безплатно тези въпросници, които използвам в кабинета си докато консултирам семейства, за да намалиш предизвикателното поведение при децата.
Какво може да предприеме родителят, ако установи, че детето лъже?
- Сподели своите собствени слабости с детето. Помогни му да разбере, че всички ние си имаме нашите чепатости и несъвършенства. Това ще създаде по-дълбоко доверие у теб като някой, който има способността да изслушва и разбира.
- Справи се с лъжата в своя собствен живот. Ако ти самият имаш навика да послъгваш, дори и не си помисляй че твоето дете ще бъде открито с теб. Някои родители имат навика да казват на децата си, че ги няма, когато ги търсят по телефона. Внимавай какъв пример даваш, защото децата попиват поведението ти.
- Дръж детето отговорно за лъжите! Не си затваряй очите, когато станеш свидетел на лъжа от страна на детето. Говори с него, покажи му, че си загрижен, демонстрирай любов, но все пак осигури последствия.
- Обгърни детето си с доверие! Дай възможност на детето да каже истината. Благодари му, когато го направи и веднага се насочи към нещо забавно. Ако са необходими последствия, бъди внимателен и му обясни защо се налага подобна мярка. Кажи му също, че истината е винаги за предпочитане пред лъжата.
- Използвай всяка възможност да обясниш на детето си защо лъжата никога не носи добри резултати. Приказката за лъжливото овчарче е много подходяща в случая. Ако излъже веднъж, ще има и втори път и накрая никой няма да му се доверява.
Вместо финал… не забравяй какво каза някога великият американски писател Марк Твен:
„Ако се стремиш да казваш винаги истината, няма да има нужда да помниш нищо!“
Възпитано дете до неделяИзползвай три, директно използвани в практиката въпросници, които ще ти помогнат да изготвиш ясна стратегия за възпитание!Днес можеш да вземеш безплатно тези въпросници, които използвам в кабинета си докато консултирам семейства, за да намалиш предизвикателното поведение при децата.