Нека споделя с теб най-важният принцип за взаимоотношенията, който не съм прочел в нито една книга, но научих в резултат от собствените ми трудности и грешки.
Е, искаш ли да го чуеш?
“Ние имаме отговорност да изграждаме целенасочено ненатрапчиви, неизискващи, приемащи и зареждащи взаимоотношения, за да успеем в най-важните!”
Нека обясня…
Опитай да си представиш възприятията у семейните за света, който ги заобгражда.
Те прекарват обикновено 40 часа седмично на работа и още поне толкова в семеен контекст.
По-голямата част от времето ни може да се обобщи в три свързани думи:
Решаване на проблеми!
Ние решаваме проблеми всеки ден.
По-отговорните хора могат да се превърнат дори в машини за решаване на ежедневни задачи.
Ако се окаже, че отношенията ни с най-близките са изострени, можем да останем лишени от възможно най-подкрепящата система в живота ни.
В този процес, вероятно липсват ненатоварващи приятели, които ни приемат такива, каквито сме, без да поставят върху нас каквито и да е било очаквания или изисквания!
Наскоро, в едно от своите обучения, доктор Хенри Клауд сподели кои са най-важните според него човешки потребности (универсални), които често пренебрегваме:
- Нуждата да бъдеш свързан с други;
- Нуждата да имаш свое лично пространство за вземане на решения;
- Нуждата да имаш свои цели и мисия, която да преследваш.
Проблемът е, че останали пренебрегнати, тези потребности могат да унищожат у нас усещането за удовлетворение от живота.
Ние имаме нужда от една предварително изградена подкрепяща система на по-близки хора.
Защо?
Една от най-дълбоките ни потребности е да принадлежим. Ние имаме нужда от приятели, за да оцелеем в емоционален план.
По същия начин, както имаме нужда от подкрепяща семейна система, за да успеем в своята работа и кариера, ние се нуждаем и от подкрепяща система извън семейството и работата, за да можем да захранваме емоционалния си резервоар и да получим необходимата подкрепа!
Умствената карта по-долу ще ти помогне да придобиеш по-комплексна представа за тази система:
Свързването с хора извън семейството и работата ни придава усещането, че сме нещо повече от машина за разрешаване на проблеми.
Ние се усещаме важни и значими.
Също, можем да накараме другите да се почувстват значими и важни.
Но…
Запомни, че линията за изграждане на този вид взаимоотношения е изключително тънка.
Преди всичко, убеди се, че тези хора са безпристрастни (доколкото е възможно) и не те настройват срещу другите вече изградени системи от взаимоотношения.
Това са просто различни системи с различно предназначение!
Ако си мъж и колежката от работа ти изглежда неповторима и привлекателна, имай предвид, че този вид взаимоотношения започват да разрушават вече изградената система от семейни взаимоотношения!
Ако си жена и твоят мъж ти забрани да общуваш с други жени изобщо, създалата се ситуация по нищо не се отличава от робство.
В същото време всяка една ситуация е специфична и има нужда да се разглежда през призмата на зрялост и адекватна преценка.
Повечето заключения, които правим за другите са субективни.
Всички имаме склонността да изваждаме ситуациите от по-пълния им контекст (или да реагираме емоционално) и предварителните нагласи са неизбежни, затова и трябва да сме много внимателни в преценката си.
Изисква се изключителна зрялост за правилна преценка на хората и ситуациите, затова и изграждането на поддържащи системи е наложително.
Благодарение на наръчника, децата ще прекратят цикъла на безпокойство и ще се научат да управляват ежедневните трудности в училище, навън и у дома.