Нашата цел, към която сме се стремяли през годините, е да изградим силна връзка с детето си, противодействаща на влиянието на негативната среда, както и…
… солидна основа, която да ни помогне да преминем през юношеството.
Но как на практика се случва това?
Създайте семейни ритуали, които да съдействат за свързаност
Семейните събирания могат да включват:
- петъчни филмови вечери;
- съботни късни закуски;
- правене палачинки с тате;
- подготовка за Великден;
- открито споделяне;
- забавни игри;
- тихо време и молитва;
- песни и танци;
- украси и мн. др.
Важното е да бъдете изобретателни!

Създайте подходящи за вашето семейство занимания и обичаи, така че всички да ги очакват с нетърпение и те със сигурност да се случват.
За различните възрасти и полове си има различни предизвикателства.
Пример: нашето семейство се стремим поне веднъж седмично да се събираме за тихо време заедно. Обикновено си правим за начало някаква забавна игра – децата я обичат и обикновено я подготвят сами. Препоръчвам да е в понеделник, началото на седмицата. Тогава използвам момента да разпределим задачите за домакинството: ежедневни и седмични….
През седмицата се събираме поне два пъти, а децата да споделят неща, които са научили и ги вълнуват… представят някаква тема, свързана с училище или провеждаме арт-занимание за по-малките.
Изборът за дневния ред на тези срещи си е индивидуален за всяко семейство.
Тази статия може да ви е от полза: Стига вече семейни проблеми

Стил на общуване
За близко свързване с децата е нужна промяна и усъвършенстване в стила ни на общуване.
Ето някои идеи:
- Прекарай малко време и просто постойте с детето си. Опитайте се да влезете в неговия свят. Сега е моментът, в който се изливат основите на едни задълбочени взаимоотношения занапред;
- Гледай децата в очите;
- Вслушвай се в чувствата и думите на детето;
- Подавай сигнал, че го слушаш: “Доста си впечатлен сигурно”; “Вероятно си се натъжила” и т.н.;
- Наблюдавай езика на тялото му – той също говори;
- Не прекъсвайте, за да може да се изкаже спокойно, даже и да не си съгласен/съгласна. Това е важно, за да не се отдръпне детето по-късно. Аз лично продължавам да се развивам в тази област и има склонност да реагирам. Май много жени сме така, но после съжалявам, защото детето се отдръпва, особено ако е вече юноша… и нещата стават още по-сложни;
- Задавай пояснителни въпроси, за да си сигурен, че си разбрал правилно – „Това ли имаше впредвид?“ … Изключително важно умение;
- Ако детето е вече юноша, помоли за позволение да споделиш своята гледна точка. С по-малките деца е по-различно – там по-бързо споделяме мнението и препоръките си; предпазваме ги от наранявания и др.;
- Не прави нещо друго, помоли да те изчакат да свършиш работата и да получат нераздвоеното ти внимание.

Нещо, което ще ти помогне при изпълнението на последната точка: Ефективната майка: безплатен въпросник, който ще ви помогне да поемете стъпки към по-добра организация на времето (съответно повече време, отделено за вашето дете.) ☺
Обръщайте внимание на знаците за самостоятелност, които ви дава детето.
Зрелостта не идва с постоянна скорост – нормални са леки връщания назад.
Помни, че след периодите на независимост, които изискват поведение на „възрастен“, като например преспиването у приятел, „бебешката същност“ на детето ще се прояви, за да получи допълнително внимание.
Вместо да го засрамваш, като го караш да „не се държи като бебе“, посрещни нуждите му, като се свържеш с него на духовно и емоционално ниво.
Може да ти се струва, че тъкмо си приключил/а с приучаването към гърне, но предпубертета чука на вратата.
Това е последният ти, най-добър шанс за влияние.
Ето защо е толкова важно да се възползваш от тези сладки години, докато все още си в центъра на живота на своето дете!

За ограничено време предлагаме систематичната видео-програма "Семейна академия" на символична цена, съдържаща 12 видео-консултации + Наръчник А4 с ценна информация за значително подобряване на семейните отношения.
Включили сме също и най-четените ни заглавия през последните 20+ години, прекарани в директно консултиране на семейства.