Под наем или в собствен дом?
Колко лесно е някой друг да взема решенията вместо нас. Тогава и отговорността от последствията при вземането им се пренасочва.
Един от най-трудните избори, пред който се изправят много семейства във финансов план е дали да си купят или да си вземат жилище под наем, затова и тази тема често става предмет на оживена дискусия сред мои приятели и клиенти.
Едва ли има категорично мнение по този въпрос, затова и днес няма да бъда категоричен.
Ще оставя решението на теб.
С настоящия материал нямам за идея да бъда “експертът”, който винаги има мнение и непоклатимо ще заяви на неразбиращите: “Това е!”, но искам да споделя някои важни съображения, нахлуващи в моя ум, ако някой ме помоли за мнение по темата.
Съображение №1: “Ще си купим жилище, защото всички други го правят.”
Ако това е двигателят на вашето семейно решение, помислете – заради някой друг ли взехте това решение или заради себе си?
Жилището ли е онова, което ще ви накара да гледате на себе си като на зрели възрастни или нещо друго?
Дали изпипаният отвсякъде и добре изглеждащ апартамент (готина къща) ще ви накарат да бъдете удовлетворени и щастливи?
Зрелостта не винаги идва с притежаването на жилището, още по-малко, ако си го купите, за да впечатлите някой.
Харесва ми също твърдението на Робърт Кийосаки в “Богат татко, беден татко”, който споделя следното: “Хората с бедностно мислене купуват жилище сега. Онези, които мислят като богати, първо инвестират времето си в създаване на финансови активи и купуват жилището си после” – перифразата моя.
Един искрен съвет, ако сте млада двойка – не си купувайте жилище през първата година на брака – по-добре отделете времето, за да напаснете финансовите си навици и да се научите да вземате по-адекватни съвместни финансови решения.
За твое улеснение при създаването на семейния бюджет…
… създадох „Семеен финансов планер“, изпитано средство (нашето семейство също го ползва), което ще ви помогне да управлявате финансите си ефективно.
Съображение №2: “Ще си купим жилище, защото чух за една невероятна сделка.”
Сделка? Уникална? Перфектна? Не е за изпускане? Хм… Може, но аз бих помислил първо за някои неща:
- Имам ли спестявания на стойност поне 10% за първоначалната вноска? (Това ще ми даде сигнал дали имам изработен навик да задържам дългосрочно пари.)
- Имам ли заеми?
- Какъв ще бъде процентът на месечната вноска от дохода ми?
- Ако имам борчове, нямам спестявания, а вноската ми е голяма, бих предпочел да поживея под наем докато въведа финансите си в ред.
Съображение №3: “Ще живеем под наем, защото жилището ще ни зароби за цял живот.”
Дали? Възможно е, но не съм сигурен.
Освен това познавам много семейства, които не са заробени от жилищата си, а се чувстват свободни и фокусирани върху житейските си цели.
Те не се безпокоят дали хазяинът ще им вдигне наема, а месечните им разходи са фиксирани за години напред.
Освен това не се борят с инфлацията.
Каквото и решение да вземете, не правете това сами – консултирайте се с приятели и експерти, но не забравяйте – крайната дума принадлежи единствено на вас.
Започнете оттук: Как да изработим семеен бюджет…
_________________