„Ти се шегуваш с мен!“…
… възкликна мъжът срещу мен, докато споделях с него, че е важно да се научи да приема негативните чувства на жена си не като прищявка, а като сигнал, че…
… той самия трябва да се научи да бъде по-открит, сърдечен и състрадателен. – „Мъжете няма нужда да бъдат чак толкова емоционални.“
Усмихнах се, защото до известна степен го разбирам – в крайна сметка никой уважаващ себе си български мачо не иска да бъде вкаран в категорията на женчовците:)
Освен това малко са мъжете, които биха започнали да четат съзнателно книжка за семейните отношения само защото съпругата им го прави.
От друга страна ми се струва, че твърде много „мачовци“ пропускат дълбочината на връзката, която могат да създадат със своите съпруги поради откровени предразсъдъци.
В масовата култура са налице и свръхочаквания от страна на жените техните съпрузи да знаят винаги какво преживяват и чувстват, без да разбират, че е необходимо да бъдат малко по-директни.
В съзнанието на днешните мъже и жени битуват няколко мита, свързани с чувствата и комуникацията. Нека споделя някои от тях, които съм забелязал през последните години:
Мит 1: Моят партньор трябва сам да се досеща какво мисля, чувствам или желая.
Способностите на твоя партньор почти трябва да граничат със свръхестественото, за да чете мислите ти или да знае какво точно преживяваш.
Разбира се, той може да се развие в тази област, но да очакваш от партньора си да е всечувстващ и всезнаещ, е меко казано нереалистично.
Съществува само един начин партньорът ти да разбере какво точно имаш предвид – като го споделиш точно както е.
Мит 2: За да имаме добър брак е необходимо да имаме съгласие по всички въпроси
Няма нужда да сте напълно съгласни по всички възможни теми с твоя партньор, за да се квалифицирате като успешна двойка.
По-важен е начинът, по който спорите, отколкото постигането на пълна хармония.
Статистиките показват, че именно „хармоничните“ на пръв поглед двойки са с по-висок риск от развод!
Мит 3: Няма нужда да споделям разочарованията си с моя партньор – зрелите хора сдържат емоциите си.
Всъщност е валидно точно обратното – емоциите си сдържат сухите хора, а грубите им дават прекален израз, така че нараняват другия.
Истински емоционално стабилни хора знаят как да изразяват чувствата си без да атакуват партньора си.
Емоционалното изразяване е една от предпоставките за истинска зрялост.
Въпреки уникалните ни темпераменти – мълчаливи или разговорливи; ориентирани към хората или задачите, всички ние е необходимо да научим езика на емоционалната интелигентност, а това отнема време и посвещение.
Вижте и този материал за справяне със семейни проблеми оттук…