Повечето хора смятат, че независимото поведение е желана цел в брака.
“Колкото повече уважаваме взаимно личното си пространство, толкова повече ще се обичаме” – твърдят голяма част от двойките днес.
В крайна сметка кой иска да бъде зависим и да дава отчет за своите действия, пък били те и напълно безотговорни?
През годините съм имал възможност да се срещна с много поддръжници на независимата теория.
Някои мъже дори окачествяваха като престъпление факта, че жените им ги бяха хванали в изневяра, проверявайки кореспонденцията им.
От другата страна на полюса пък се намират двойките, които са взаимоконтролиращи се до такава степен, че и двамата партньори не могат да си поемат глътка въздух и свобода.
Нито независимото, нито обсебващото поведение водят до добри резултати.
Свързан материал: Контролиращо поведение у дома – как да се справим?
И все пак в повечето семейства независимото поведение е една от основните причини (ако не и основната) за конфликти.
Ще ти помогна да се докоснеш до ДНК-то на взаимоотношенията!
Здравословната среда се крие в намирането на баланс между зачитането на желанията и чувствата на партньора и осигуряването на свобода за вземане на решения в определени етични рамки.
По този начин дейностите и решенията се извършват, като се вземат предвид интересите на партньора.
Какво представлява независимото поведение? Това са действия от страна на единия партньор, с които той пренебрегва интересите и чувствата на другия.
Пример за независимо поведение беше начинът, по който семейството ни действа по време на уикенда през изминалата седмица.
Когато се качихме в колата, всеки от нас петимата имаше различна идея за това къде да отидем на разходка.
Стоейки зад волана усетих как в главата ми нахлува гняв, защото никой не вземаше желанията на другите предвид (включително аз) и обърнах към вкъщи, където и прекарахме по-голямата част от съботата.
За щастие намерих решение, което ни помогна да си прекараме страхотно вечерта – събрах семейството и всеки трябваше да даде предложение за това, като вземе предвид нуждите и на другите. Описахме всички желания и взехме решение, което се прие ентусиазирано от всички.
Вземането на решения в един брак напомня почти по нищо не се различава от начина, по който се вземат решения в бизнеса.
Ако притежаваш бизнес на 100%, тогава решенията ще вземаш само ти; ако имаш партньорство, тогава ще е необходимо да се вземе съвместно решение с твоя партньор, в противен случай бизнесът ще страда.
По същия начин бракът е партньорство, в което и двамата партньори имат право на глас – ако игнорираш чувствата, предпочитанията и интересите на партньора, ти започваш да разрушаваш емоционалната ви връзка.
Принципът, който ще ни помогне да се справим с независимото поведение е следният:
“Не прави нищо без ентусиазираното съгласие на твоя партньор”.
При вземането на решения, предлагам на клиентите ми системата на д-р Уилард Харли, която искам да ви предложа като подарък оттук!
Запознайте се с всички пречки за любовта оттук!
Ще ти помогна да се докоснеш до ДНК-то на взаимоотношенията!
2 коментара