Това е Част 2 от поредица, състояща се от 2 части, посветени на общуването между партньорите.
-
- Част 1: Първи стълб на успешната комуникация: валидация
- Част 2 (Намираш се тук): Втори стълб на успешната комуникация: смирение
В предишната статия за успешната комуникация в брака споделих нейният основен крайъгълен камък – валидацията.
За една двойка е изключително важно да изостави токсичните начини за водене на разговор и да се придвижи към искрено споделяне на преживяванията.
Както вече споменах, излишно е да се отрича онова, което човек изпитва – тези емоции следва да бъдат споделени и съответно приети като факт от другата страна.
Нека сега да поговорим малко за смирението, което по моему е критичната точка за успеха или провала на едно взаимоотношение не само при семейните отношения, а и по принцип.
Под “смирение” разбирам поставянето на една огромна въпросителна пред наше усещане или мнение, колкото и да сме убедени, че сме прави.
През годините съм се срещал с някои изключително убедени в правотата си хора, които не осъзнаваха, че именно това поклонение на личното усещане или позиция, се превръща в тяхната тъмна страна и разрушава общуването дори и с най-близките им хора.
Не отлагай най-добрия си живот. Започни да изграждаш здравословни навици днес!
„Мъжът ми не ме слуша!“
„Дойдох при Вас, за да кажете на жена ми какво трябва да направи, а Вие ми казвате, че аз трябва да се променя” – отправи ми ядосан поглед едър мъж.
Не знаех какво да отговоря…
“Как може да не вземете страна в тази ситуация?” – нападна ме друга жена, разочарована, че съм показал повече съчувствие към съпруга й, отколкото тя е очаквала.
Всъщност чувствата могат да бъдат изключителен предател, още повече в комуникацията между партньорите, където емоциите ни се завихрят, натискат нашите горещи бутони и ни правят взаимозависими по принципа на скачените съдове.
Оказали се сред емоционалната буря, тези двойки не можеха да разберат как изобщо е възможно да не са прави и да грешат.
Но грешаха…
Те не разбираха, че истинската помощ на хората се изразява не в това да ги заведеш на мястото, където искат да отидат, а там, където е мястото на тяхното истинско възстановяване.
Разбира се, на много хора им липсва тази емоционална зрялост.
Ключът за излизане от това кълбо от чувства и емоции се крие в смирението.
-
-
- Смирението, че онова, което чувстваш може и да не отразява реалността.
- Смирението, че е напълно възможно твоята категорична позиция да не е най-правата.
- Смирението, че е напълно възможно към настоящия момент да си неспособен за трезва преценка посред този бушуващ ураган от преживявания.
-
Как да станем малко по-смирени в нашите отношения?
-
-
- Стани активен слушател – Научи се да гледаш партньора си право в очите, да отстраниш разсейващите мисли, да не подготяш предварително отговор и да слушаш с “цялото си тяло”;
- Научи се да се усмихваш – дори и да не ти идва отвътре, подари усмивка на партньора си. Това може да разчупи и най-твърдите ледове;
- Дай обратна връзка – Използвай изрази като: “Това, което чувам от теб е… Така ли е наистина?”; “Какво имаше предвид с…”.
-
Вземи решение да бъдеш по-смирен и ти обещавам, че ще намериш повече искрени приятели и доволен партньор в живота.
Не отлагай най-добрия си живот. Започни да изграждаш здравословни навици днес!
1 коментар