Внимание, несемейни: Кога за последно направихте стъпка назад, за да анализирате себе си и онова, което ви липсва при избор на вашия бъдещ партньор в живота?
Освен това: да разберете кои са неравилните отношения или какви практични грешки е възможно да допускате?
В тази статия ще научите кои са конкретните действия, които е необходимо да предприемете, за да не се лутате повече.
Една от най-важните стъпки за всеки човек е да отдели време, за да се изясни своите лични проблеми, които носи от ранните си житейски опитности.
Искате ли да бъдете по-пълноценни, преди да се ожените?
Искате ли да сте наясно какво искате от живота и брака?
Ключово важно е да отделите време, за да опознаете себе си, своите ценности в живота, нуждите си и уменията си за изграждане на дългосрочни отношения.
Колкото по-объркано и трудно е било вашето детство, толкова по-трудно ще бъде и изграждането на пълноценно брачно съществуване. Макар и да не е задължително, трудно можете да избегнете това, освен ако не отделите време да работите върху тези въпроси и да се развивате.
Когато отделите време да осъзнаете по-добре кой сте и какво ви трябва в една дългосрочна връзка, тогава можете да практикувате наученото в процеса на запознанствата!
Бракът е труден и изисква правилните умения за растеж и свързаност, тъй като и двамата ще се променяте през годините. В брака човек се учи да бъде по-малко егоистичен и по-малко центриран върху предпочитанията си, като същевременно знае как да сподели нуждите си с другия по честен и здравословен начин.
За да знаете как да говорите честно за вашите нужди и желания в брака, е необходима целенасочена работа и усвояване на нови умения, които дори да не изглеждат противоестествени.
Обикновено казвам на двойките, че е критично да знаят как да изразяват нуждите си по честен начин, без да реагират един на друг.
Следователно, процесът на преценка, който представляват запознанствата, също изисква правилната информация и правилните умения, за да направите подходящи избори.
Повечето от нас наистина не знаят какво искат от връзките.
Това не е изненада.
Човек става добър в нещо чрез практика, практика и още практика на редовна основа. Затова е наистина трудно да знаете какво желаете и какво ви трябва в здрава връзка, ако все още не сте имали такава и не се познавате добре. Това включва размисъл върху вашите ценности, умения и особености на характера.
Влиянието на масовата култура
Масовата култура ни дава грешни и подвеждащи съвети.
Първо, тя ни насърчава да останем необразовани по въпросите на изкуството и науката за здравите отношения и ни казва да следваме само романтичните си чувства, без да се задвижим за вътрешните ни двигатели при дадени избори (още по-малко за влиянието на нашето минало върху тези избори). Учи ни да разчитаме на „съдба“, късмет, инстинкти и след това да се надяваме на най-доброто.
Второ, нашата култура осмива мъдрото и старателно търсене на партньор. Изследванията на решенията за срещи с някого показват, че нашите избори обикновено зависят от това кой е на разположение в този момент. Не се ограничавайте! Разширете значително вашата база за запознанства и не бързайте бързи решения да задълбочите, преди да сте разбрали какво ви движи или сте направили личностен профил на вашия потенциален житейски партньор. Питайте приятелите и семейството си за одобрение – тези, които ви познават добре.
Трето, културното ни пристрастие е да „се установим“ с някого, преди да станем „твърде стари“ – каквото и да означава това. Никога не сте твърде стари, за да намерите подходящ партньор. Този процес изисква време и усилия и си струва инвестицията, защото сте в него за дългия път. Има млади мъже и жени, които искат да се оженят, без наистина да разбират как да изберат подходящия партньор за цял живот.
Типичните капани при търсене на партньор в живота
Слепите и глухите романтици
Тези хора вярват, че влюбването е достатъчно основание за дългосрочен ангажимент. Романтиката е неразделна част от истинските отношения и любовта (истинската любов е действие, произтичащо от повторяемите действия, които предприемате) и е жизненоважна за дългосрочните щастливи връзки. Усещането за любов и романтика обаче не е достатъчно за здрава връзка и брак. Трябва да имате повече от чувство на любов един към друг. Когато има предизвикателства и разочарования във вашата връзка и тогава казвате „но аз го обичам“, обичта към него не е достатъчно и не е истинското решение. Нуждаете се от повече от само любов.
Страхуващите се
Тревожността може да бъде добра предупредителна система, но тя изкривява здравословните решения и е ужасна в дългосрочен план. Нашата култура ни предлага много послания, водени от страх, които трябва да игнорираме. Казва ни да се страхуваме, за да не останем сами („събиращи прах на рафта“), да се страхуваме от по-възрастни родители, да се страхуваме от мнението на другите. Това принуждава хората да се „примиряват“ с неподходящи партньори. Страхът да прекарате остатъка от живота си с някого, с когото непрекъснато сте нещастни и който вашите приятели и семейство наблюдават как влияе негативно на самочувствието ви, е много реален.
Преодолей напрежението у дома и се наслади на удовлетворяващи, изграждащи и вдъхновяващи взаимоотношения!
Зависимите от чуждото мнение
Тези хора позволяват на влиянието на другите да ръководи избора им на житейски партньор. Вашият избор е много сложен и личен, като варира от човек на човек. Никой извън вас не може напълно да разбере емоционалните ви потребности. Затова е важно да отделите време, за да започнете целенасочена работа с правилния терапевт, който може да помогне. Освен ако връзката ви не е пренебрегвана, малтретирана или в която е налице злоупотреба, прекалените напътствия на другите не бива да се вземат под внимание.
Водещите се предимно от външното
Тези индивиди идентифицират отметките в списъка на „идеалния партньор“, вместо да обръщат внимание на техния характер и умения, свързани с решаването на конфликти в живота и други важни аспекти като ценности. Животът е труден и объркан. Дали този човек има уменията и способностите да се справи с трудностите в живота?
Егоистичните
Налице са три основни типа в тази категория:
- Тип „Моят начин или никакъв начин“: Това са хора, които не преговарят, не правят компромиси или не мислят за другите. Те са убедени, че техните желания и нужди винаги са на първо място пред тези на партньора им. Те искат да живеят самостоятелен живот с някого, който е там само за компания и прави каквото му кажат. Най-добрият сценарий е, че се оказват с прекалено зависим партньор (който в крайна сметка се отдръпва) или, в най-лошия случай, с наранено самочувствие.
- Тип „Главната роля“: Тези хора искат да бъдат звездата на шоуто. Техният егоцентризъм е толкова голям, че искат житейският им партньор да бъде там за тях като терапевт, без да осъзнават, че трябва да осигурят същото обратно на другия човек. Основният проблем тук е техният тотален фокус върху себе си. Това прави партньорът им отново в подчинена позиция.
- Тип „Моите нужди и желания“: Разбира се, всички имаме нужди и желания и оценяваме, когато те се удовлетворяват. Тези хора имат малко разбиране за поставянето на своите нужди в перспектива и малко идея за връщане в реципрочна форма. Ако няма много друго, което да подкрепи връзката освен удовлетворението на нуждите, тя става безжизнена.
За какво да следим при избора на партньор в живота?
Приятелство
Помислете за приятелите, с които най-много обичате да прекарвате време. Когато избирате партньор за живота си, уверете се, че сте добри приятели и се наслаждавате на времето заедно. Помнете, това е нещо, което възнамерявате да правите през остатъка от живота си!
Истинските приятелства обикновено притеждават следните качества:
- Подходящо чувство за хумор. Кой иска да прекара 50 години, смеейки се на неподходящи шеги?
- Общи съвместни дейности. Ще има много ситуации в живота, които не са забавни, като домакинска работа, грижа за деца, задръствания, болести и финансови проблеми. Уверете се, че можете да разпускате заедно, за да облекчите натоварването.
- Уважение към начина на мислене на другия. Тъй като ще споделяте мислите и чувствата си относно ежедневните събития, работата си и други интересни неща с партньора на дневна база, липсата на уважение към техните мнения ще бъде основно препятствие за дългосрочното щастие.
- Честност – човекът, с когото сте във връзка, трябва да бъде прозрачен, да ви кара да бъдете честни със себе си.
Усещане за безопасност
Знаете ли какво е да седите в неудобен стол за дълго време? Не може да си позволите това чувство да присъства във вашите отношения! Имате нужда да се усещате „у дома“: да бъдете себе си, да се чувствате уверени и реални един с друг, без извинения. Няколко неща са задължителни за това:
- Доверие и безопасност. Тайните са отрова за връзката, защото създават невидима стена вътре в нея, оставяйки и двамата да се чувстват самотни;
- Взаимно привличане/химия. Когато това е налице, взаимодействията ви обикновено са лесни, свободно течащи, „на една и съща страница“;
- Способност да приемате човешките недостатъци. Познайте какво? Вие не сте перфектни. Всъщност имате много недостатъци, точно както аз и вашият житейски партньор. Няма такова нещо като перфектен човек! Ако вие или вашият партньор виждате недостатъците като грешки, вместо като рани, които трябва да бъдат излекувани, вие сте в голяма беда. Всички имаме рани и те предоставят възможности за растеж. Внимателно изберете комплекта от недостатъци, с които сте достатъчно комфортни, за да живеете, защото те са част от партньора, с когото ще бъдете до края на живота си.
- Позитивна енергия. Ако енергията или настроението на вашия партньор е по-негативно, отколкото позитивно, това е голям сигнал за предупреждение! За да оцените това реалистично, трябва да сте прекарали достатъчно време заедно, за да преминете през „медения месец“. Вторият етап на връзката включва опознаването на истинските ви същности.
Умения за общуване
Всички взаимоотношения са трудни! Няма такова нещо като връзка, която не изисква усилия. Това е най-трудното нещо, което трябва да направим в света. Изисква се учене на умения за взаимоотношения и постоянно, повторяемо и упорито практикуване, за да се справим добре с друг човек в близки отношения за дълго време.
Какви са уменията, които трябва да притежавате за дългосрочно партньорство?
- Комуникация. Това е основен фактор, който разделя двойките. Научните изследвания на Джон Готман показват, че в 96% от случаите можете да предскажете резултата от разговор въз основа на първите 3 минути на взаимодействие. Мога да потвърдя това! Успешните двойки (които той нарича „майстори на отношенията“) започват дискусиите нежно, слушат открито и поемат отговорност за себе си.
- Пари – какво е вашето отношение към парите и какво е неговото/нейното? Трябва да говорите за това. Дали ще имате отделна съвместна сметка или той/тя не иска да ви информира и да сподели детайлите на своето финансово състояние и т.н. Това са трудни, но важни разговори, които е нужно да проведете, тъй като след сватбения ден ще станат още по-интензивни. Не се страхувайте да говорите по темата и да получите помощ по този въпрос.
- Фокус върху равенството. Различията в силата са неизбежни във всички отношения. Трябва да се научим как да използваме енергията здравословно и как да се справяме с проблемите ефективно. Научете и практикувайте тези умения за равенство и преговори внимателно.
- Честни спорове. Добре е да се карате. Истинският въпрос е как се карате. Конфликтът и несъгласията са неизбежни във всяка връзка. Но знаете ли, че можете да се научите да се карате добре? „Добрата“ караница може бързо да разреди напрежението. Можете да слушате, преди да отговорите. Можете да установите, че перспективата на вашия партньор е толкова легитимна, колкото и вашата, и че се фокусирате върху проблема, а не върху личността. Така ще намалите напрежението.
Ясни цели в живота
Сега имате добра представа за това какво е необходимо, за да направите този жизненоважен избор на партньор в живота.
Не забравяйте, че добрите връзки се създават, а не се раждат.
Вижте също статията Как да си поставяте цели?
Как да изберете правилния партньор за живота? По-долу ще намерите процеса, систематизиран стъпка по стъпка след реални срещи с клиенти.
Натиснете този линк, за директен достъп до безплатна PDF-версия във висока резолюция на този файл.
Преодолей напрежението у дома и се наслади на удовлетворяващи, изграждащи и вдъхновяващи взаимоотношения!
- безлатни статии от практиката, в които споделяме от практиката по какъв начин нашите клиенти се справиха с кризата в семейните отношения;
- текущи промоции - обикновено с огромна отстъпка от редовната цена!
- регулярни безплатни съвети, които можете да свалите и приложите веднага. Намаляват семейните конфликти - гарантирано!
- новини за предстоящи наши продукти и събития;
- безплатни съвети за семейството/отглеждането на децата почти всеки ден...