Добре е да имаш следните неща под ръка за извършване на тази важна “операция”:
– пелени за многократна употреба;
– пелени за еднократна употреба (памперси);
– влажни бебешки кърпички;
– салфетки;
– малък съд с вода;
– памук;
– дюшече за подмяна на пелените;
– кремче за подсичане;
– бебешко олио или зехтин.
Едно от първите неща, които ще трябва да решиш като родител е, какъв ще бъде видът на пелените, които ще използваш – пелени за еднократна или за многократна употреба. Предимството на пелените за еднократната употреба се изразява в удобството и спестяването на време, докато предимството на пелените за многократна употреба е в спестяването на средства.
Обикновено, бебето се проверява за смяна на пелената на всеки два-три часа, докато е будно, което означава, че на едно бебе се сменят пелените от 8 до 10 пъти дневно. Събуждането на бебето за подмяна не е необходимо, освен ако това не се налага, поради обрив или възпаление.
Правило 1: Осигури специален кът на бебето за подмяна на пелените. Най-добре е да си купиш специално дюшече за целта, както и да държиш необходимите реквизити (описани по-горе) под ръка.
Правило 2: Никога не оставяй бебето, дори и за момент, без надзор, ако сменяш пелените на повърхност, намираща се над земята.
Правило 3: Не прави “отвратени” физиономии, докато сменяш пелената. Времето за подмяна на пелените е нещо много лично (и за родителя, и за бебето) и носи позитивно емоционално удовлетворение. Откликвай емоционално към бебето в този момент, въпреки че подмяната едва ли ще бъде твоето любимо хоби.
Как да сменяме пелена за еднократна употреба
1. Разхлаби старата пелена; внимателно хвани бебето за крачетата и ги повдигни, за да почистиш гениталната област;
2. Използвай пелената, за да премахнеш част от изпражненията и след това използвай влажни бебешки кърпички или навлажнена салфетка, за да почистиш кожата;
3. Почисти внимателно гънките. Гениталната област на момичетата трябва да се почиства отпред назад, за да се избегне разпространението на бактерии от седалището към вагината (Избягвай да почистваш срамните устни, освен ако в тях не се намират части от изпражнения);
4. Повдигни седалището на бебето и постави новата пелена;
5. Използвай лепената, за да я закрепиш между крачетата на бебето.

6. Провери дали пелената е закрепена добре. Остави около един пръст разстояние между пелената и кожата.
Вижте също статията Бебето – бърз справочник за отглеждане
- безлатни статии от практиката, в които споделяме от практиката по какъв начин нашите клиенти се справиха с кризата в семейните отношения;
- текущи промоции - обикновено с огромна отстъпка от редовната цена!
- регулярни безплатни съвети, които можете да свалите и приложите веднага. Намаляват семейните конфликти - гарантирано!
- новини за предстоящи наши продукти и събития;
- безплатни съвети за семейството/отглеждането на децата почти всеки ден...