Днес искаме да ви предизвикаме да направите анализ и оценка на вашите навици като семейство, свързани с консумацията на медия − телевизия, телефони, мобилни устройства и електронни игри.
Този анализ ще ви помогне да осъзнаете сериозността на проблема и да се ангажирате с активни стъпки към промяна и подобрение.
Става въпрос именно за консумацията на медия, тъй като тя представлява пасивен акт за възприемане на информация (или внушаването на емоция), сравнена с използването на медията като помощно средство за постигане на определени цели.
Да помогнем на децата и тийнейджърите да преодолеят екранната зависимост за 14 дни или по-малко!
Ние не искаме да се оттеглим напълно извън дигиталния свят (и децата ни да останат информационно необразовани), а да ограничим влиянието на вредната медия, водещо до зависимост.
При „консумацията на медия”, мисловните процеси са забавени, а влиянието върху личността е увеличено. По този начин се създава идеалната среда за забавяне на процеса на мислене, респективно и възможността за манипулация върху личността. Ето как може да справите със зависимостта от интернет у дома, вижте тази статия.
През последните години, преживяваме истински бум на технологиите, а това води до значително увеличение на времето, което прекарваме пред екраните.
Този феномен засяга не само възрастните, но и най-малките в нашите домове. Поради тази причина, навиците, свързани с екраните, могат да оказват неблагоприятно въздействие върху здравето и доброто самочувствие на цялото семейство и е наложително да се обърнем сериозно към този проблем; да предприемем стъпки към неговото решаване.
Прекомерното използване на екрани може да доведе до намаляване на физическата активност, да причини проблеми със съня, липса на концентрация и избягване на социалните контакти.
Направете честен анализ на времето пред екрана!
Преди да пристъпим към каквито и да е промени, е важно да анализираме и оценим нашите навици при използването на екраните.
Не забравяйте, че вашият ангажимент и подкрепа са от съществено значение за успеха на тази инициатива. Сътрудничеството и ангажиментът на всеки член на семейството ще бъдат ключът към промените, от които имаме нужда.
- За по-малките деца (4-8 години) ограничете времето, което те прекарват пред екрана на максимум 1 час сумарно на ден, предпочитайки образователно и интерактивно съдържание;
- За децата от началното училище (9-12 години) установете ясни правила и регулирайте времето, което те прекарват пред екрана. Поощрявайте ги да избират разнообразни занимания извън екрана, като спорт, изкуство или музика;
- По отношение на тийнейджърите, бъдете отворени към диалог с тях относно използването на медията и нейните последици върху здравето и учебния процес.
Ето какво сме приготвили за вас, родители:
Кликнете тук, за да разпечатате по-подходяща PDF-версия или си вземете новата ни програма „Свободни от екрана“ тук.
- безлатни статии от практиката, в които споделяме от практиката по какъв начин нашите клиенти се справиха с кризата в семейните отношения;
- текущи промоции - обикновено с огромна отстъпка от редовната цена!
- регулярни безплатни съвети, които можете да свалите и приложите веднага. Намаляват семейните конфликти - гарантирано!
- новини за предстоящи наши продукти и събития;
- безплатни съвети за семейството/отглеждането на децата почти всеки ден...