Емоциите заемат основна част от ежедневието ни. Всеки ден, ние можем да преживеем много различни емоции, които идват с техните върхове и спадове – гняв, тъга или тревожност.
Някои от тях са лесни за овладяване, други са по-интензивни или незабележими и трудни за управление.
Психичното здраве
Нормално е да се борите с емоциите си ежедневно. Всяко човешко същество преминава през подобни вътрешни процеси.
Въпреки това, ако срещате затруднения с управлението на вашите емоции за дълъг период от време, можете да преживеете проблеми с вашето психично здраве.
Ако някой продължително не успява да управлява емоциите си, може да се достигне до състояние на емоционална дисрегулация.
Смята се, че голяма част от психичните проблеми като тревожност, депресия, личностни разстройства, психози и посттравматичен стрес, се дължат на пренебрегването на нашите емоции и нашата неспособност да ги управляваме ефективно.
За щастие, ние можем да се научим да управляваме нашите емоции по здравословни начини на всеки етап от живота си. Най-важното нещо, което трябва да разберете за емоциите е, че всички те имат конкретна цел. Те са създадени да ни подават информация: онова, което психолозите наричат „емоционални съобщения“.
Някои примери за емоционални съобщения:
- Сигналът на страха, когато ходим в тъмен парк: „Намираш се в опасност!“ Започваме да си притесняваме да не бъдем наранени, пулсът става учестен и ни притиска да избягваме мястото;
- Сигналът на гнева, когато ни откраднат портфейла: „Това беше несправедливо!“. Чувстваме внезапен подтик да се защитим и да си го върнем обратно;
- Сигналът на тъгата, когато ни се присмеят за нещо: „Аз съм непълноценен!“ Усещаме се отхвърлени с импулс да се самообвиняваме и да се чувстваме зле за себе си;
- Сигналът на вината, когато сме се развикали на някого: „Оплесках нещата“. Започваме да критикуваме себе си;
- Сигналът на радостта, когато се намираме на брега на морето: „Животът е прекрасен“. Чувстваме се удовлетворени от почивката.
Свали този безплатен ресурс и помогни на децата да се справят с натрупаните емоции на гняв, страх, тъга или тревожност!
Тези съобщения се стремят да насочат вниманието ни към важни неща, които се случват в живота ни. Например покупка на жилище, или нещо по-незначително, като закъснение за среща.
Силните чувства на тревожост ни показват, че трябва да внимаваме при решението за покупка на жилище, а усещането за неудобство ни води към стремеж да бъдем навреме следващия път.
Поради тази причина е ключово необходимо да си задаваме на ежедневна основа въпроса как се чувстваме.
Ето нещо в тази посока, което може да помогне:
„Зоната на толерантността“
Полезен начин да управляваме негативните емоции е разбирането за така наречената „Зона на толерантността“ (за която голяма част от моите клиенти вече са чули и разбират добре).
„Зоната на толерантност“ е лесна за възприемане идея, която ни учи, че всички имаме зона на комфорт, където можем да управляваме продуктивно емоциите си, въз основа на това колко интензивна е емоцията.
Важно: Гледайте обученията ни за емоционално здраве в „Зоната на растежа“ на този линк!
Мислете за това като за „златната среда“, където емоционалният интензитет е в „точното съотношение“ – не твърде висок и не твърде нисък. Да бъдем в зоната ни позволява да осъзнаем емоциите си и да се замислим какви правилни решения да предприемем.
Да бъдем в зоната също ни помага да мислим ясно и да общуваме по-добре с другите. Там сме склонни да чувстваме най-ясно нашата истинска същност. Когато сме на ръба на нашата зона (в едната или в другата посока), ние сме емоционално уязвими.
☞ Дневникът „Приятел с емоциите“ ще ти помогне да управляваш по-ефективно емоциите си и да останеш в ЗОНАТА!
Когато емоциите ни са твърде интензивни (Виж графиката по-долу), можем да се почувстваме тревожни, разстроени, или претоварени. В подобно състояние е много трудно да забавим темпото, да направим равносметка какви сме и да действаме по здравословен начин.
Когато емоциите ни НЕ са достатъчно интензивни (Виж графиката по-долу), тогава може да се почувстваме тъжни, вцепенени или празни. Можем да се чувстваме психически изтощени и да искаме да се оттеглим, оставайки сами.
Разбирането за нуждата от регулиране на нашите негативни емоции е пряко свързано с емоционалното (и дори физическото ни здраве).
Запомни, че негативната емоция ще се опита да улови твоето внимание – ако не се вслушаш в нейния сигнал, ще продължи да те предизвиква да я забележиш. В същото време, ако успееш да хванеш емоционалното съобщение и да го разбереш, интензитетът на емоцията ще намалее.
Съществени компоненти на емоционалната реакция в този процес са:
- Спусък (тригер): събитие, което напомня за минало събитие и отключва негативната емоция;
- Емоция: подаваща емоционалното съобщение;
- Действие: обичайната реакция в резултат от негативната емоция.
Нашите импулсивни действия могат да се окажат ефективни в определени ситуации, но да причинят сериозни вътрешни и/или външни поражения.
Някои хора могат да имат тенденцията да се самонараняват, опитвайки да се върнат обратно в зоната. Други стават импулсивни, агресивни или затворени.
Повечето хора всъщност остават заключени в емоционалните си реакции, които в предишни ситуации са им вършели работа.
Това налага да развием способността да разпознаваме нашите спусъци, емоции и реакции, както и да ги следим по-внимателно, търсейки по-позитивни начини за справяне с тях (Точната дума е преработване).
Колкото по-съзнателни станем за нашите установени модели на поведение и за свързаните с тях емоционални съобщения, толкова по-голям е шансът да ги променим.
Как да управляваме негативните емоции?
Преди да споделя няколко важни стъпки в тази посока е важно да си отговорим на въпроса ЗАЩО е необходимо да управляваме нашите емоции. Обичайният отговор е насочен към последствията от нашата неспособност да се справим – липса на приятели, развод, вътрешни терзания и т.н.
Опитайте да се фокусирате върху промяна първо на една ваша реакция и не променяйте всичко наведнъж – бързо ще се обезкуражите.
Помислете за следните етапи:
ЕТАП 1: Научете се да бъдете по-съзнателни за емоционалните си реакции и да останете в Зоната
Направете си списък с вашите „спусъци“, а именно – събитията, които ви извеждат извън зоната и ви карат да чувствате дискомфорт.
След това си задайте въпроса какво сте почувствали вследствие на тези спусъци (Може да използвате „Списъка с емоции“ по-горе).
Третата стъпка към този етап е да намалите вашите стресори, които ви карат да реагирате – липса на почивен ден, малко сън, недостатъчно упражнения, липса на правилно хранен и т.н.
Ако не предприемете промяна в тези области, е много вероятно да останете извън Зоната.
В края на този етап би трябвало да можете да разпознавате вашите спусъци, емоции и действия, както е показано на горната графика.
ЕТАП 2: Предизвикайте да се да реагирате по различен начин на емоциите, които преживявате и да разчитате техните съобщения
В зависимост от това дали емоциите са по-интензивни или по-малко интензивни, планирайте своите реакции, описвайки по-подробно спусъците, емоциите и действията в различни ситуации. Помислете как по-подходящо бихте реагирали и опишете новите действия – разсейване, разговори, дълбоко дишане, разходка и т.н.
В края на втория етап, би трябвало да овладявате инцидентно типичните си реакции и да ги заменяте с по-подходящи такива.
Етап 3: Установете новите си действия като нов навик и създайте автоматична реакция
Промяната не идва лесно, но ако сте целенасочени и постоянни, въпрос на време е усилията ви да се увенчаят с успех. С повече упражнения и търпение, ще се оказвате все по-често в Зоната на толерантност, което значи и по-сериозен контрол върху негативните емоции!
☞ Дневникът „Приятел с емоциите“ ще ти помогне да управляваш по-ефективно емоциите си и да останеш в ЗОНАТА!
Ще ти помогна да се докоснеш до ДНК-то на взаимоотношенията!
- безлатни статии от практиката, в които споделяме от практиката по какъв начин нашите клиенти се справиха с кризата в семейните отношения;
- текущи промоции - обикновено с огромна отстъпка от редовната цена!
- регулярни безплатни съвети, които можете да свалите и приложите веднага. Намаляват семейните конфликти - гарантирано!
- новини за предстоящи наши продукти и събития;
- безплатни съвети за семейството/отглеждането на децата почти всеки ден...
1 коментар