Повечето хора рядко мислят за вътрешния си свят.
Те действат по-скоро импулсивно или прехвърлят вината върху някой друг, когато почувстват неудовлетворение.
Други се усещат объркани и неуверени, когато се изправят пред негативните преживявания.
Обиковено те потискат чувствата си, затварят се, ескалират или ги задушават в различни видове пристрастявания, като алкохол, наркотици или хазарт.
Важно е да правим разлика между чувства и емоции, при все, че не съществува единно мнение за тези разлики.
Най-често разпространеното схващане е, че чувствата са субективни и са повлияни от личностните особености, миналото и философията на човека, докато емоциите са свързани с биохимични реакции на тялото.
Това е и причината, поради която чувствата остават трайно в съзнанието, но са обективни и могат да бъдат реално измерени.
Изразяването на чувствата е нещо, което може да бъде научено, дори и да не ти идва естествено.
Ако искаме да се радваме на пълноценни отношения, изразяването на чувствата е от първостепенна важност!
Ако срещате затруднения при изразяване на вашите чувства, можете да свалите „Списъка с чувства“, който споделям с моите клиенти:
Нека да предложа едно упражнение в тази посока, което ще ви помогне да задълбочите близостта, независимо от контекста на взаимоотношенията – родители, приятели или брачни партньори.
Идеята е да споделяте по едно чувство всеки ден с някого, след което да кажете кога за първи път сте изпитали това.
- Аз чувствам (Изберете дума от списъка), когато… (сегашно време);
- Първият път, когато помня, че се почувствах (Същата дума от списъка) беше, когато… (минало време).
Пример:
- Чувствам се спокойна, когато излизам на кафе с приятелки;
- Първият път, когато помням че се почувствах спокойна, беше по време на 8-мия ми рожден ден, когато моята сестра ми каза, че съм нейната най-добра приятелка.
Целта на упражнението е да отвори вратата на непознатия (вероятно) свят на нашите преживявания и да се чувстваме свободни да ги споделяме.
Правейки упражнението на ежедневна основа в период от два-три месеца, ще установите, че нивото на разбиране и близост ще започне да се увеличава.
Изразяването на нашите собствени преживявания обаче не е достатъчно, нужно е да се научим и да ги управляваме.
Малко хора съумяват да се владеят.
Това е една от причините, поради която се стремим да образоваме семействата как да осъзнават емоциите, които ги движат, да ги признават и да бъдат в контрол на поведението си.
Нищо ново под слънцето.
Преди близо 3 000 години мъдрият цар Соломон ни остави следното:
„Онзи, който владее духа си, е по-силен от завоевател на град“.
Днес искам да предложа един ценен инструмент, който ще ви помогне да научите как да се владеете.
Нарича се… кълбото на емоциите и е разработено от д-р Норман Райт, който е експерт по справяне с психичните травми и чийто материали ползвам вече от 15 години.
Ето го:
Кликни тук, за да разпечаташ pdf-версията!
Как да го използваме?
Първо е важно да разберем, че всички имаме тенденцията да отричаме нашите емоции и да ги насочваме към себе си или към другите.
Всеки път, когато не се чувстваме добре, можем да погледнем кълбото на емоциите и да насочим вниманието си първо към центъра. Това ще ни помогне да отчетем склонността си към отричане!
Второ, нека погледнем пълния списък с негативни емоции, като след това се запитаме какво точно се случва вътре в нас. Важно е да назовем какво чувстваме и да го признаем.
Трето, да си зададем въпроса какво действие ще предприемем сега, за да не бъдем подвластни на тези емоции:
- да правим физически упражнения;
- да поговорим с някой;
- да си пуснем музика;
- да излезем навън…
И накрая, ако имаш още идеи, ще се радвам да ги споделиш в нишката за коментари по-долу:
Благодарение на наръчника, децата ще прекратят цикъла на безпокойство и ще се научат да управляват ежедневните трудности в училище, навън и у дома.
Обикновено хората, които не споделят своите чувства са затворени и доста трудни при общуването. Особено мъжете трудно се справят с изразяване открито на своите чувства затова и прибягват към деструктивно поведение, обвиняват другите и играят ролята на неразбрани и необичани. Осъзнаването, че това е проблем, който лесно може да се разреши и ако поемат отговорност за себе си води до положителни промени. Насочи моето внимание към мъжете защото те имат по скептично мислене.
За да може да контролира живота си човек първо трябва да се научи да контролира мислите и емоциите си. Едва тогава можем да кажем, че се владеем.