Негативните поведения на децата могат да бъдат неблагоприятни както за околните, така и за тях самите.
За родителите е от ключова важност да адресират тези поведения рано, за да не позволят те да се превърнат в трайни поведения на личността.
Ето някои типични прояви, за които трябва да внимаваме:
Сбивания
За част от родителите изглежда почти невъзможно да отгледат деца, които не се бият вкъщи. Също така познавам родители, чиито деца почти не изглежда да имат каквито и да е било конфликти. Ако съумеем да разберем защо децата се бият, това ще ни помогне да знаем как да постъпим в тези нелеки ситуации.
Преди всичко осъзнай, че щом децата се бият, най-вероятно съработват по някакъв начин. Макар и да изглежда противоречиво, именно това се случва в голяма част от ситуациите. За всеки танц са необходими двама души.
Важно: Гледайте обученията ни за родители на този линк!
Ако две деца са решили да се бият, насочи ги към друга стая в жилището. Или още по-добре – изведи ги на двора, след което им кажи да се бият докато си решат проблема. После ги остави сами.
Поеми дълбоко въздух…
В повечето случаи те просто ще стоят, ще се гледат едно друго с глупав поглед и ще ги е страх да започнат. Никой няма да иска да пострада или навън ще бъде достатъчно студено. Истината е, че в по-голямата част от случаите децата се бият, защото искат да въвлекат възрастните. Децата си търсят внимание и аудитория! Ако са в училище, те ще искат да привлекат вниманието на своите съученици. Ако са у дома – вниманието на родителите. Колкото по-скоро родителите откажат да участват в тези сплетни, толкова по- бързо ще дадат добър урок на децата си в поемане на лична отговорност.
Разбира се, ако настане ожесточен конфликт, намеси се веднага, след което ги изолирай едно от друго.
Понякога атаката може да е вербална, не физическа. В подобни ситуации, особено ако това се случва на масата, кажи им да я напуснат веднага и да отидат да се обиждат в другата стая. Едва след като си разрешат проблема, могат да се върнат обратно, за да хапнат. Могат и да пропуснат вечерята, ако не намерят решение на този проблем. Ако се случва на друго място, лиши ги от специални привилегии, докато не си разрешат проблема сами.
Ето на какво ще ги научиш, използвайки този подход:
А. Когато се бием, не печелим нищо;
Б. Ако се бия, мога да пострадам;
В. Когато се бием, няма да можем да отидем на хубаво място или ще изгубим нещо ценно.
Как да изградим близки взаимоотношения с децата, поставяйки любящи граници?
Тръшкания
Когато станеш свидетел на подобни сцени, не се изненадвай и най-вече – не губи самообладание. Твоята реакция ще зависи до голяма степен от конкретното детско проявление:
Ако факторът е умора, заведи детето на тихо място като действаш спокойно, но твърдо и му дай възможност да се успокои или да си легне.
Ако факторът е гняв, породен от играчка или проект, вземи му играчката и му задай по-достъпен проект.
Повече по темата за гнева >> Децата и гнева: защо децата се гневят?
Ако детето определено иска да те манипулира и да промени твоето решение, не се колебай да отвърнеш с решителна твърдост и да не позволиш на детето да те контролира с подобни реакции.
Ако детето започне да се тръшка, когато си в супермаркета, направи крачка встрани от него. Обясни му, че ще говориш с него, когато престане. Можеш дори да тръгнеш към касите, като не изпускаш поглед от него. Обикновено детето ще се втурне към теб изплашено.
Ако детето се тръшка вкъщи, изолацията в стаята или на леглото най- вероятно ще подейства.
Гневната аларма представлява изпитан метод, който ще помогне на твоето дете: • да осъзнае какво подхранва неговите гневни реакции; • да измери техния интензитет; • да разбере позитивните сигнали, които е възможно да подава гнева; • да идентифицира онези гневни реакции, които му носят най-силна болка; • да разбере как можеш да ги овладее; • да повиши доверието в себе си; • да се справи с бушуващите емоции на насилствено неудовлетворение още в момента на тяхното възникване. |
Не можеш да игнорираш тръшканията и виканията при следните ситуации:
– когато се намираш с други хора. В този случай можеш да заведеш детето на тихо място и да го конфронтираш. Ако детето продължава да се държи предизвикателно, можеш да обхванеш внимателно тялото му и да не го пуснеш, докато не се успокои. Не позволявай на тръшкания, ритания и викания да променят твоите планове, когато се намираш в ресторант или в супермаркет.
– когато детето разрушава неща. В този случай изолацията на детето в стаята може и да подейства. Но ако то започне да рита, блъска и чупи неща около себе си, отново ще трябва да се намесиш.
– когато детето обижда теб или другите. Ако детето е малко и каже, че те мрази или те нарече с обидна дума, не реагирай първия път. То все още не е напълно наясно със смисъла на думите. Просто го погледни в очите и му кажи, че такива думи не се използват.
За по-подробна информация при справяне с токсичните прояви при децата, горещо препоръчвам “Граници при родителството”, която се занимава с този проблем.
Овладяване на токсичните поведения на децата
- безлатни статии от практиката, в които споделяме от практиката по какъв начин нашите клиенти се справиха с кризата в семейните отношения;
- текущи промоции - обикновено с огромна отстъпка от редовната цена!
- регулярни безплатни съвети, които можете да свалите и приложите веднага. Намаляват семейните конфликти - гарантирано!
- новини за предстоящи наши продукти и събития;
- безплатни съвети за семейството/отглеждането на децата почти всеки ден...
1 коментар