Синдромът на хиперактивност с дефицит на вниманието се среща сравнително рядко – по данни на СЗО днес по света са засегнати между 4 и 6% от децата в глобален мащаб.
Диагностициран правилно, това е неврологичен проблем, отнасящ се до дете или възрастен, които се разсейват изключително лесно и/или се намират в режим на почти непрекъснато движение.
Подобни деца могат да страдат от ниско самочувствие, тъй като остават неразбрани от родители и учители, получавайки белега на „вечния бунтар“.

По мои наблюдения диагнозата се лепва като етикет в малко по-голяма степен от необходимото.
Убедете се, че във вашия случай наистина става въпрос за синдром за хиперактивност (ADHD или ADD) преди да предприемете лечение – възможно е детето Ви да е активно и да се разсейва лесно, без да страда от него на всяка цена.
Съветвам Ви да се консултирате минимум с още един опитен специалист по детско развитие, психолог или педиатър, тъй като поставянето на правилна диагноза съвсем не е толкова лесно.
Важно е да се предвидят всички възможности преди да се направи заключение. Възможно е темпераментът на детето да е кинестетичен, който е характерен за голяма част от децата днес.
Съществуват както физиологични, така и психологични фактори, които могат да съдействат за хиперактивност:
- преживяване на депресия;
- безпокойство (тревожност);
- страх или просто…
- индивидуалните особености в темперамента на детето.

Благодарение на новата втора учебна тетрадка от учебната програма за подобряване на детската емоционална интелигентност ДОБИ... родителите, психолозите и учителите ще разберат как да подхождат към свръхактивните деца без да потискат чувството им за уникалност.
Повече за симптомите:
Какво да правим, ако на детето ни е поставена диагноза хиперактивност с дефицит на вниманието?
- ADHD/ADD e лечимо заболяване – проблемът не е в детето, нито в неговите родители! Успокоих ли те? Ако някой ти е казал, че детето ти непокорно, мързеливо или неспособно, не бързай със заключенията. Свръхдинамиката и разсейването е малко вероятно да изчезнат напълно, но могат да намалеят значително;
- Постарай се да разбереш кои са движещите сили зад поведението на твоето дете и се опитай да проявиш повече разбиране към нуждите му. Разбира се, това не означава, че детето не се нуждае от дисциплина, валидно е точно обратното.
- Постарай се да намалиш неговата разсеяност, извършвайки целенасочени усилия – давай му листове със задачи, календари, крайни срокове и писмени планове. Помогни му да прави нещата едно след друго;
- Осигури си външен надзор, в най-добрия случай твой близък приятел, който да ти служи като извор на насърчение, корекция и супервизия за твоето и на детето поведение;
- Използвайте медикаменти само, ако сте абсолютно сигурни, че детето страда от ADHD, поради страничните ефекти на лечението. При адекватно поставена диагноза, медикаментите (изписани от детски психоатър) са особено ефективни, тъй като е установено че повлияват успешно електрохимичните процеси в предните дялове на мозъка, регулиращи поведението. Приблизително 70% от страдащите от ADHD могат да се ползват от подходящо медикаментозно лечение.
Ето няколко ключови точки, които обясняват защо контролът над енергията при децата е важен:
1. Подобрява концентрацията и вниманието
Контролът над енергията помага на децата да се фокусират по-лесно върху задачите и да завършват започнатото.
2. Насърчава емоционалното регулиране
Когато децата могат да управляват енергията си, те са по-спокойни и реагират по-уравновесено на различни ситуации.
3. Развива самоконтрол и дисциплина
Способността да контролират енергията си учи децата на дисциплина, което е важно за постигане на цели и справяне с предизвикателства.
4. Помага за изграждане на здравословни социални умения
Децата с по-добър контрол над енергията си се справят по-добре в общуването и създаването на приятелства.
5. Подобрява качеството на съня
Управлението на енергията през деня допринася за по-лесно заспиване и по-спокоен сън.
6. Намалява импулсивното поведение
Децата, които контролират енергията си, са по-малко склонни към спонтанни и неподходящи реакции.
7. Подкрепя академичния успех
Контролът над енергията позволява на децата да се съсредоточават по-добре върху учебния процес и да постигат по-добри резултати.
8. Стимулира физическото здраве
Управлението на енергията насърчава участие в полезни физически дейности и намалява риска от излишен стрес върху тялото.
9. Формира чувство за самоувереност
Децата, които успешно управляват енергията си, се чувстват по-уверени в способностите си и са по-устойчиви на предизвикателства.
10. Създава навици за здравословен начин на живот
Ранното изграждане на умения за управление на енергията е основа за здравословни навици, които ще служат на децата през целия им живот.
Преди всичко, запази своето позитивно отношение – ще ти потрябва!
Важно: Нужда от още по-качествено решение за справяне с хиперактивните деца? Запишете семейна консултация на този линк!

Благодарение на новата втора учебна тетрадка от учебната програма за подобряване на детската емоционална интелигентност ДОБИ... родителите, психолозите и учителите ще разберат как да подхождат към свръхактивните деца без да потискат чувството им за уникалност.
Страхотни книги помагат ми много