Почти всички родители мислят за това, особено, когато се случва често…
Успях ли да уловя вниманието ти?
Заглавието е провокативно.
Когато през 80-те години излезе филма “Извънземното” (някои от вас сигурно си спомняте ИТ-манията), имаше един кадър, в който дете дава бонбони на извънземните.
Това всъщност стана само за броени секунди, но тогавашните деца запомниха забавните кадри.
Само месец след това компанията в Америка, продаваща тези бонбони, отчете рекорден връх в своите продажби. Не е ли това един пример за това как децата запомнят по удивителен начин и най-малките детайли от онова, което гледат?
Наскоро едно семейство сподели с мен, че момчето им категорично отказвало да ходи на зъболекар.
След като за месеци наред те безрезултатно търсели причината за необяснимото поведение, в един случаен разговор се оказало, че детето е гледало кадър от филма: “Търсенето на Немо”, в който зъболекар се опитва да поправи зъба на момиченце.
Детенцето запомнило и до най-малкия детайл сцената със зъболекаря и то само за няколко секунди!
На загрижените родители им трябваха няколко седмици разговори с момчето, за да го убедят, че зъболекарите не са убийци и мъчители, а хора, поставени да се грижат за неговото здраве.
Гледането на телевизия е нараснало неимоверно след нейния старт в началото на двайсетте години на 20 век.
Децата днес (глобално, не само в България) прекарват пред синия екран повече от четири часа средно на ден, а това е почти същото количество време, което те отделят за обучение в училище.
Консумирането на масмедия продължава да измества застрашително взаимоотношението между децата и техните родители вкъщи.
Съвременните социологически проучвания са показали силна връзка между гледането на телевизия от тип “с чипс на дивана” и агресивното поведение, преждевременната сексуална активност, затлъстяването и злоупотребата с алкохол, цигари и наркотици.
Виж също >> Опасности за децата в интернет
Какво в крайна сметка се случва, когато децата гледат прекомерно телевизия?
А. Гледането на телевизия без извършване на селекция на предаванията е просто един пасивен акт на възприемане на информация.
Мисловните процеси са забавени, а влиянието върху личността е увеличено. Така се създава идеалната среда за забавяне на процеса на мислене, респективно и възможността за манипулация върху личността.
Б. Неконтролируемото консумиране на медия формира светогледа на децата ни.
Начинът, по който гледаме на света се променя, ако вземем новините или филмите твърде насериозно.
Колкото и да е негативен притокът на информация, заливаща ни ежедневно от екрана, тя все пак е твърде едностранчива.
Помнете – телевизията се изхранва преди всичко от лошите новини.
Въпреки че десетки хиляди хубави неща се случват всеки ден в нацията, ние почти никога не чуваме за тях по телевизията и започваме да си мислим, че реалността се намира или около черното, или в по-тъмните стойности на сивото.
Аз лично не бих искал моята ценностна система и мироглед, а също и мирогледът на децата ми да се моделират от сивата кутия.
В. Прекомерното гледане на телевизия може да нарани топлотата на взаимоотношенията вкъщи.
Оставен на произвол, телевизорът се превръща в един вид детегледачка с поведенчески отклонения.
Ето защо е важно да ограничим влиянието, което екранът има в нашия живот и в живота на децата ни.
Какъв е начинът, по който вие откликвате на тези коментари?
Да помогнем на децата и тийнейджърите да преодолеят екранната зависимост за 14 дни или по-малко!
Някои съвети
За съжаление повечето родители стават или прекомерно изискващи (забраняващи изобщо гледането на телевизия), или отиват в другата крайност като си наемат светещата кутия за детегледачка.
Ако все пак изберете да бъдете разумни, нека ви дам някои съвети, които ще помогнат на вас и децата ви да си създадете навици във връзка с гледането на телевизия, видео или браузването в интернет:
Никога не оставяйте децата ви да гледат телевизия сами, освен ако не гледат филм, с чието съдържание сте запознати и одобрявате.
Вие трябва да решите какво, кога и колко дълго децата ви ще гледат. Добре е дори да обявите един ден в седмицата за ден без медия, в който да общувате, четете и правите неща заедно.
Имайте предвид също следното:
- Поставете ограничения за времето и съдържанието на гледаните филми;
- Наблюдавайте внимателно всички сцени и ако се появи сцена на насилие, сексуален намек и т. н., бъдете готови да спрете телевизора;
- Ако детето стане свидетел на такава сцена, поговорете за това, което току що е видяло.
- Бъдете особено селективни по отношение на детското видео (или DVD).
Гледайте съдържанието предварително и направете видео-редакции, ако е необходимо. Сцените на насилие могат да причинят дълбоки рани в психиката на вашите деца и да причинят дори фобии.
Най-малкото, което можете да направите е да превъртите кадрите, но това е доста рискован вариант.
Ето сцени, за които трябва да бъдете внимателни:
- сцени на насилие – има ли във филма моменти, в които някой (или някои) от героите са убити? Срещат ли се моменти, които могат да изплашат децата? Или може би някои кадри са в пряка конфронтация с вашите убеждения?
- циничен език – много от филмите са пълни с мръсни думи и цинизми, които могат да заразят и езика на децата ви. Дори и “невинни” филмчета на Уолт Дисни понякога съдържат думи и фрази в сексуален контекст, така че бъдете внимателни. Някои филми със силно морално послание (като например “Шрек”) могат да бъдат трудно разбрани от по-малките деца на фона на бруталния и циничен хумор.
- сцени с намек за използване на наркотици и т.н.
Важно: Гледайте обученията ни за родители на този линк!
Осигурете алтернатива на децата!
Постарайте се да купите на децата си филми с ценности, които вие самите защитавате и са отражение на собствените ви убеждения.
Това е най-добрия начин да се чувствате в контрол на ситуацията като не оставяте формирането на децата ви да се извършва от случайни и узурпиращи личността влияния.
Заедно следете програмата за телевизията и планирайте какво ще гледате
Когато коментирате телевизионната програма предварително с децата си, вие им давате възможност сами да решат кое е добро и кое не за тях. По този начин вие ще установите рамките във вашето семейство по един позитивен начин.
Установете граници
Не позволявайте да бъде инсталиран телевизор в детската стая. Изключвайте телевизора, когато се храните заедно като семейство.
Бъдете добър пример
Направете честна оценка на собствените си навици във връзка с телевизията.
Ако след като се върнете от работа веднага се “паркирате” пред екрана, може би е време самите вие да се промените.
Децата не могат да следват някой, който не е добър пример за самите тях.
Вземи решение!
Ако този материал ви е подтикнал към вземането на решение по отношение на медията, първата стъпка е да направите оценка на това по колко време детето прекарва в консумиране на медия.
Използвайте таблицата по-долу:
След като установите количеството на тези часове, започнете да ги намалявате пропорционално, като ги заменяте с физически и умствени дейности.
Оптималното количество време за консумиране на масмедия е следното:
- До 2 години – без телевизия;
- Над 2 години – най-много 1-2 часа телевизия (и друг тип медия) дневно.
Следващата стъпка е да започнете да следите какво се случва в живота на детето и да си записвате позитивните резултати.
Успех!
Това е един практичен наръчник за управление на емоциите при децата, съдържащ интерактивни образователни материали, истории с картинки, видео-инструкции и възможности за дискусия.
Благодаря за споделената мъдрост! Наистина е голямо предизвикателство възпитанието в присъствието на телевизор, таблет или GSM-апарат.
Установяването на граници и устояването им също е ежедневна борба!