„Защо ме използват?“ – рано или късно, склонните към злоупотреба хора ще си зададат този въпрос.
В тази статия ще разгледаме липсата на здравословен баланс при взаимодействието ни с другите.
Вероятно всеки се е оказвал в ситуация на по-слабото взаимоотношение.
Небалансираните взаимоотношения представляват на пръв поглед искрени приятелства, но задвижвани от неискрени мотиви.
Виж повече за феномена „съзависимост“, който съм описал по-подробно в този материал.
Защо винаги ме използват – някои възможни причини:
Д-р Хенри Клауд (един от най-детайлните изследователи на границите) разглежда слабите взаимоотношения като такива, в които липсват няколко ключови елемента:
- реципрочност (и двете страни вземат и дават поравно, поемайки отговорност за действията си и ефекта върху другия);
- взаимност (и двете страни са еднакво посветени и работят заедно за благото на взаимоотношението);
- уважение (и двете страни оценяват другата като уникална личност, третирайки я с достойнство и зачитане на границите).
В едно небалансирано взаимоотношение един или няколко елемента обикновено отсъстват!
Възможно е например единият да черпи непрекъснато от другия, без да дава нищо в замяна или пък да е по-посветен и отдаден.
Липсата на уважение може да се прояви в пренебрежение, отхвърляне или дори злоупотреба.
Онова, към което трябва да се стремим всички, са добре балансираните взаимоотношения, защото именно те са решаващи за нашето емоционално състояние, удовлетворение и щастие.
При тях и двамата участници се чувстват оценени, уважавани и подкрепени; налице е усещане за приемане и предаване.
Без тези елементи, взаимоотношенията могат да се окажат токсични и за двете страни.
С времето, те изгубват своята неподправеност, увеличава се риска от предателства, разочарования и могат да се заразят с егоизъм, което ги прави опасни и нараняващи.
Тази диаграма ще ти помогне да идентифицираш какво липсва в твоите взаимоотношения и какво е необходимо да се случи, за да ги придвижиш напред!
Защо ме използват: капаните на неподходящите взаимоотношения
Съществуват няколко видове взаимоотношения, в които можем да намерим някои възможни причини защо ни използват:
- Опортюнистични взаимоотношения: основани са на ползите, които едната страна може да получи от другата, като например пари, влияние, статус или други ползи. Характерна особеност на този вид е използването без каквато и да е било загриженост за нуждите на другия;
- Транзакционни взаимоотношения: този вид небалансирани взаимоотношения са основани на замяна на влияние или услуги. При тях фокусът е върху взаимната полза един от друг, а не на взаимната грижа и подкрепа;
- Удобни взаимоотношения: основани са на удобството и споделените интереси, не толкова върху дълбоките емоционални връзки.
Важно: Гледайте програмата за значително подобряване на взаимоотношенията „Свързан отново“ в „Зоната на растежа“ на този линк или поръчайте печатното ни издание с видео-обучение тук!
Обикновено приятелите в този вид негласни договорености са изключително отдадени, когато има добри времена, но се отдръпват или изчезват от сцената в моменти на трудности и предизвикателства.
Друг автор, който разглежда в дълбочина необходимостта от балансираните взаимоотношения, е Хариет Лернър – клиничен психолог и автор.
В своята книга “Танцът на връзката” Лернър набляга върху важността да поставяме граници и да комуникираме ефективно, за да изградим здравословни и балансирани приятелства.
Според Лернър, балансираните взаимоотношения са изградени върху основата на взаимно уважение, доверие и открита комуникация.
Авторката подчертава важността на активното изслушване, както и на чувствата/нуждите, а в същото време се изясняват нашите граници и очаквания.
Лернър подчертава особено важността да се научим да поемеме отговорност за собствените действия, което означава осъзнаване за ефекта, който те са имали върху другия, но в същото време разбираме, че всяка страна в отношенията е отговорна за своето собствено емоционално състояние.
Защо ме използват: решението
Можеш да разпечаташ тази умствена карта във висока резолюция в PDF тук.
Всъщност, конфлитите са неизбежни във всяко едно взаимоотношение.
По-важен е начинът, по който подхождаме, за да разрешим проблема, а за тази цел е жизнено необходимо този процес да се случи уважително и конструктивно, без да се поддаваме на вина, критицизъм или да се самозащитаваме.
Ако съумеем да се фокусираме върху тези няколко елемента според Лернър, ще увеличим възможностите за изграждане на качествени и ефективни приятелства.
Основно предизвикателство при изграждането на балансирани взаимоотношения са нездравословните модели от нашето минало и неразрешени емоционални проблеми.
Много често ние гледаме на реалността през тези спусъци и се чувстваме като попаднали в мъгла.
Травмите изкривяват възприятията и ни карат да възпроизвеждаме старите събития с риск да ги повтаряме отново и отново.
Един от най-ефективните начини да се справим с травмите е като потърсим помощта на опитен психотерапевт, за да се научим да комуникираме ефективно, изразявайки успешно нашите собствени нужди, чувства и предпочитания.
В този процес е необходимо да се въоръжим с търпение и постоянство.
Защо се е случвало другите да ви използват? Ще оценя вашите коментари по-долу…
1 коментар